U15M: Pregătiți pentru ultimul act!

Băieții noștri se vor îndrepta către Târgoviște, acolo unde are loc Turneul Final dedicat generației 2007. Turneul începe miercuri, 23 martie și se încheie duminică,  27 martie.

Trupa noastră este singura echipă neînvinsă din campionat, având un bilanț de 12 victorii și 0 înfrângeri înaintea ultimelor partide ale sezonului.

Sportivii au fost repartizați în Grupa 1D, alături de adversarii de la BC CSU Sibiu și CSȘ Târgu Jiu.

Programul partidelor:

• Miercuri, 23 martie, ora 15:00
    Academia Phoenix Galați – BC CSU Sibiu
  • Joi, 24 martie, ora 19:00
    Academia Phoenix Galați – CSȘ Târgu Jiu

Primele 2 clasate se vor califica în faza sferturilor, iar echipele de pe locurile 3 vor juca pentru ocuparea locurilor 9 – 12.

Faza grupelor se va sfârși joi seara, vineri se vor disputa sferturile de finală, sâmbătă semifinalele, iar ziua de duminică este rezervată pentru cele două finale.

Toate partidele vor putea fi urmărite LIVE pe canalul de YouTube al Federației Române de Baschet.

Dalibor “Dixon” Destanovic

Ne bucurăm că am reușit să păstrăm întreg colectivul, am reușit să creștem atât numeric, cât și valoric. Suntem fericiți pentru această calificare, suntem mai buni, mai puternici și ne dorim o evoluție bună și rezultate pe măsură. Am lucrat un an întreg pentru să ajungem aici, băieții sunt pregătiți și suntem dornici să jucăm un baschet de calitate. Ne concentrăm de la o partidă la alta, primii adversari fiind sibienii, echipă pe care ne dorim să o învingem pentru a debuta cu dreptul.