U15: Turneul Semifinal în retrospectivă

Finalul săptămânii precedente i-a găsit pe sportivii antrenați de Dalibor “Dixon” Destanovic la Cluj-Napoca, acolo unde au disputat trei partide contând pentru calificarea la Turneul Final.

Echipa noastră a debutat în competiție sâmbătă dimineața, împotriva echipei Leii București. După un prim sfert încheiat la egalitate, băieții noștri l-au cedat pe cel de-al doilea la o diferență de 10 puncte. După pauză, echipa din capitală a rămas concentrată, ducând diferența la 16 puncte. Ultimul sfert a fost câștigat de către sportivii noștri, însă nu a fost destul pentru a ne asigura victoria. Scor final: ACS Academia de Baschet Phoenix Galați 60 – 72 Leii București.

După o pauză de câteva ore a urmat duelul cu ACS Dan Dacian București. Meciul a curs într-o singură direcție, sportivii bucureșteni reușind să câștige primele trei sferturi, ultimul încheindu-se la egalitate. Scor final: ACS Academia de Baschet Phoenix Galați 44 – 74 ACS Dan Dacian București.

A doua zi a turneului ne-a adus față în față cu echipa gazdă. Băieții antrenați de Dixon au intrat pe teren motivați să încheie turneul cu o victorie, reușind astfel la pauză să conducă la o diferență de 20 de puncte. Sfertul 3 a fost cedat cu doar un punct, iar sfertul 4 a fost câștigat la o diferență de 5 puncte. Scor final: ACS Academia de Baschet Phoenix Galați 64 – 40 ACS U-BT-2 Cluj-Napoca

În urma celor trei meciuri disputate, echipa noastră a terminat Grupa D pe locul 3, ratând astfel calificarea la Turneul Final.