U14F: Rezumat Turneu 2

Sportivele antrenate de Dalibor “Dixon” Destanovic s-au deplasat la începutul acestei săptămâni în Sfântu Gheorghe pentru a disputa meciurile din cadrul celui de-al doilea turneu al acestei ediții de campionat.

Echipa noastră a fost repartizată în Grupa C, alături de CS Laguna Constanța, CSȘ Sfântu Gheorghe și ABC Shooting Stars – CSȘ Nr. 6 București.

Primul meci pentru fetele noastre a avut loc luni seara, de la ora 18:30, împotriva echipei CS Laguna Constanța. După un prim sfert în care scorul arăta 18 – 7 pentru adversare, fetele noastre s-au concentrat și au reușit să întoarcă rezultatul,câștigând partida la o diferență de 15 puncte. Scor final: ACS Academia de Baschet Phoenix Galați 54 – 39 CS Laguna Constanța.

Ce-a de-a doua zi a turneului a început cu meciul împotriva echipei gazdă, CSȘ Sfântu Gheorghe. Partida a fost intens disputată, nivelul de energie investit în meci fiind unul foarte ridicat. Fetele noastre au controlat meciul și au câștigat la o diferență de 20 de puncte. Scor final: CSȘ Sfântu Gheorghe 32 – 52 ACS Academia de Baschet Phoenix Galați.

După o pauză extrem de scurtă, insuficientă pentru ca fetele noastre să se odihnească, a urmat partida împotriva echipei din București. Derby-ul grupei a început la 14:30, după nici doar 2 ore de la finalul meciului împotriva echipei gazdă. După 3 sferturi în care meciul a fost echilibrat, oboseală și-a făcut simțită prezența, iar fetele noastre au cedat sfertul al patrulea la o diferență de 13 puncte, victoria mergând de partea sportivelor din capitală. Scor final: ABC Shooting Stars – CSȘ Nr. 6 București 46 – 35 ACS Academia de Baschet Phoenix Galați.

Cu cele două victorii și doar o înfrângere în cele 3 partide disputate, echipa noastră a încheiat Grupa C pe locul 2, acumulând astfel încă 3 puncte în Clasamentul General.

Cel de-al treilea Turneu se va desfășura în perioada 24.04 – 25.04. Echipa noastră va face parte din Grupa D, formată din: