U13: Prima victorie în Grupa 5

Weekend-ul acesta a avut loc în capitală primul turneu din cadrul Grupei 5, turneu la care echipa noastră a întâlnit 3 dintre cele 5 adversare din grupă.

Băieții noștri au spart gheața și au reușit prima victorie în cele trei partide disputate. Rezultatele obținute:

• Academia de Baschet Phoenix Galați 72 – 58 ACS Deceneu Tulcea
  • Academia de Baschet Phoenix Galați 40 – 102 ACS Gladius Lucky Dragons Târgu-Mureș
  • CS Rapid București 95 – 41 Academia de Baschet Phoenix Galați

Cu punctele obținute în urma victoriei și a celor două înfrângeri, echipa noastră se situează pe poziția a patra a Grupei 5. Următorul turneu, unde vom întâlni echipele CSS Bacău și CS BBB Raptors Berceni, va avea loc în perioada 1 – 2 aprilie.

Alin Culea

Vreau să îi felicit pe jucătorii mei pentru turneul de la București. Exact cum am preconizat, a venit și prima victorie. După cele două înfrângeri cu Tulcea la C.N. U12 din octombrie, am reușit să îi învingem. Meciul a fost unul foarte bun pentru noi, deși i-am lăsat pe adversari să se distanțeze la 19 puncte. În sfertul 4 băieții s-au mobilizat exemplar și am recuperat tot ecartul, iar în prelungiri am reușit să câștigăm la 14 puncte. Din păcate la celelalte două meciuri de duminică oboseala și micile accidentări nu ne-au lăsat să ne facem jocul și am pierdut.