Monday, 05 June 2017 09:32

Phoenix, o familie care creşte campioni

Rate this item
(0 votes)

Cupa 1 iunie şi-a atins scopul

De vineri şi până duminică, sala de sport de la Şcoala Gimnazială 3 Ion Luca Caragiale a găzduit în organizarea clubului nostru Cupa 1 Iunie, un turneu amical de baschet pentru copiii de la categoria Under 14. La start s-au aliniat formaţiile: Phoenix Constanţa, Gladius Tg. Mureş, Sevlar Ploieşti şi Phoenix Galaţi. Două dintre echipele invitate: Cuza Sport şi CSS Rm. Sărat s-au rătăcit pe drum, nu au mai ajuns la Galaţi şi din acest motiv Phoenix Galaţi a participat cu trei echipe. 

Chiar dacă nu s-a întocmit un clasament final, echipele primind câte o cupă iar fiecare copil câte o diplomă de participare, meciurile au fost aprig disputate iar atmosfera din tribună incendiară.

„O experienţă frumoasă, benefică pentru juniorii clubului nostru şi pentru progresul lor baschetbalistic. Toţi jucătorii echipei au respectat obiectivele stabilite înaintea turneului iar pe această cale vreau să îi felicit pe toţi sportivii ce au evoluat în aceste meciuri. Urmează o perioadă de pregătire centralizată în vederea participării în cadrul Campionatului Naţional Under 14 - 2017/2018. Felicitări tuturor celor implicaţi în realizarea acestui turneu. Mulţumesc părinţilor ce au fost prezenţi în sală şi care ne-au susţinut în toate meciurile indiferent de rezultat”, ne-a declarat antrenorul Cosmin Şerbănescu.

Loturile echipelor noastre:  Cristian Câmpeanu, Alex Trandafir, Răzvan Vădeanu, Robert Gheorghe, Cosmin Răcuciu, Andrei Cârstiuc, Tudor Stan, Alex Hagiu, Alex Crăciun, Alexandru Şerban, Adrian Avram, Robert Fodulu (Phoenix 1, antrenor: Cosmin Şerbănescu);

Ciprian Şusnea, Mario Oprea, Vlad Ioan, Luca Şerban, Rareş Borcea, Ştefan Boros, Vlad Ştefan, Mihnea Tudoriu, David Vlad, David Bordeianu, Iustin Buruiană, Alexandru Jucan (Phoenix 2, antrenor: Andrei Maxim); 

Luca Crihană, Rareş Gârneaţă, Lucas Anghel, Alexandru Mirică, Andrei Porumb, Ştefan Alexe, Eduard Păuc, Alexandru Păuc, Gabriel Dabija, Darius Melinte, Darius Bobu, Aleodor Vrabie, Alexandru Jucan (Phoenix 3).

Read 2344 times

Mic Dejun Combo

Academia Phoenix

Phoenix TV

Facebook