Tuesday, 10 October 2017 08:22

Înfrângere dramaticã la Brașov

Rate this item
(0 votes)

„Avem o inimã mare care va da totul pentru Galați și pentru toți iubitorii baschetului din orașul nostru”

Cea de-a doua etapã a Ligii Naționale de Bachet feminin s-a încheiat luni seara cu partida Olimpia CSU Brașov - Phoenix Galați. Brașovencele au început tare dornice sã tranșeze repede disputa și au încheiat primul sfert cu 20-12 pe tabelã. Antrenorul Eugenio Rodrigues a pregãtit foarte bine tactic meciul și Phoenix s-a apropiat amenințãtor: 26-24 (min.15). Olimpia CSU a revenit și a condus cu 35-28 la pauza mare. La reluare, scenariul a fost același, iureșul gazdelor din finalul sfertului mãrind la 10 puncte diferența de pe tabela de marcaj: 47-37 (min.30). Echipa gãlãțeanã nu a renunțat niciun moment la luptã și a crezut în șansa ei pânã la capãt, au început cursa de urmãrire și Carolle Dillard și-a adus echipa în avantaj pentru prima oarã: 54-53 dar din pãcate Aliyah Kilpatrick, principala marcatoare din tabãra noastrã a irosit un atac important. Formația brașoveanã s-a desprins decisiv cu 97 de secunde înainte de final, scor: 61-56, Mariah King a beneficiat de douã libere în ultimele 4 secunde, a ratat-o intenționat pe cea de-a doua dar Alexandra Dumitrache a ratat aruncarea care ne-ar fi putut aduce victoria. „Un meci disputat, foarte bine jucat de ambele echipe. Cum le-am transmis la final fetelor pentru noi este o victorie, am câștigat o echipã unitã, închegatã într-un timp foarte scurt. Avem un lot restrâns dar avem o inimã mare care va da totul pentru Galați și pentru toți iubitorii baschetului din orașul de la Dunãre. ªtim foarte bine care sunt obiectivele noastre și cum trebuie sã abordãm acest sezon în care ne-am restartat targeturile dar vom încerca sã ne ridicãm la nivelul celorlalte echipe și ã fim competitivi. Nu voi vorbi despre diferența între cele douã combatante de astãzi pentru cã se cunosc foarte bine sau pot fi observate destul de ușor”, a concluzionat Alexandru Stanciu, team-manager-ul echipei feminine Phoenix. Rezultat final: Olimpia CSU Brașov - Phoenix Galați 62-61 (20-12, 15-16, 12-9, 15-24). 5-ul de start pentru echipa noastrã a fost: Alexandra Dumitrache (5 puncte, 3 recuperãri, 3 pase decisive, 0 intercepții), Alina Crãciun (6 p, 11, 3, 1), Mariah King (18 p, 7, 0, 3), Alina Stan, Miljana Dzombeta (4 p, 0, 0, 2). Au mai evoluat: Aliyah Kilpatrick (19 p, 8, 1, 1), Carolle Dillard (9 p, 7, 1, 3), Claudia Cristea - 2 recuperãri, Florentina Grigoraș.  

Read 819 times

Mic Dejun Combo

Academia Phoenix

Phoenix TV

Facebook