Thursday, 05 October 2017 09:00

Fetele au pierdut primul meci din campionat

Rate this item
(0 votes)

Liga Naționalã de Baschet feminin a debutat cu o surprizã. Sala Polivalentã Dunãrea a gãzduit miercuri seara partida Phoenix Galați – UPM BC Sirius Tg. Mureș. Cele douã distribuții de start au fost: Dzombeta, Stan, debutantã, Dumitrache, King, Crãciun respectiv Lawrence, Robinson, Pop, Beldian și Mitov. Oaspetele au marcat primele douã coșuri ale meciului și au arãtat cã nu au venit în plimbare în orașul de la Dunãre. Cãpitanul gazdelor Alexandra Dumitrache și bosniaca Miljana Dzombeta au scuturat plasa din afara semicercului, Phoenix a condus cu 14-9 dar replica a venit de la Robinson și tabela a arãtat 14-14 dupã primele 10 minute. Duelul jucãtoarelor de peste Ocean a continuat, Dillard a reușit trița de 19-16 pentru ca Robinson sã readucã pe Sirius în avantaj, scor: 19-20 (min.13). Cele douã echipe au mers mult timp cap la cap dar echipa gãlãțeanã a intrat la vestiare în avantaj cu tripla lui Dumitrache. Pauza a fost un sfetnic bun pentru echipa mureșeanã, Mitov și Pop i-au exasperat pe spectatorii gãlãțeni cu precizia de la 3 puncte și au preluat avantajul pe tabelã, 44-47 (min.30). Soarta partidei s-a decis în startul ultimului sfert când gãlãțencele nu au înscris timp de șase minute, Sirius a avut în schimb un ecart de 12-0 și a obținut o victorie nesperatã. Rezultat final: Phoenix – UPM BC Sirius 54-65 (14-14, 19-16, 11-17, 10-18). Angel Robinson, de la învingãtoare a terminat meciul cu double-double: 17 puncte, 12 recuperãri. Pentru Phoenix a evoluat: Miljana Dzombeta (21 puncte), Alina Stan - o intercepție, Alexandra Dumitrache (15 p, 2 recuperãri, 4 pase decisive, 0 intercepții), Mariah King (3 p, 5, 1, 2), Alina Crãciun (5 p, 11, 0, 1), Carolee Dillard (9 p, 10, 0, 1), Aliyah Kilpatrick (1 p, 2, 3, 3), Claudia Cristea.

Etapa viitoare, Phoenix va juca la Brașov cu Olimpia CSU pe 9 octombrie, de la ora 18.00, partida fiind televizatã pe Digisport.

Read 586 times Last modified on Thursday, 05 October 2017 11:27